Używki wśród młodzieży

Wszelkiego rodzaju używki zawsze były, są i będą obecne wśród młodych ludzi. Rodzice i młodzież muszą zrozumieć, czym właściwie one są i zdawać sobie sprawę z ich działania oraz skutków jakie niesie za sobą ich zażywanie.

Przyczyny nadużywania substancji psychoaktywnych przez młodzież

Przyczyny skłonności nastolatków do sięgania po używki są różne i często związane z dojrzewaniem. Czas buntu i lekceważenia wielu ostrzeżeń dorosłych, chęć doznania nowych wrażeń i poczucia się dorosłym, a także przyjemność płynąca z możliwości ucieczki od codzienności i w pewnym sensie od samej rzeczywistości, to jedne z najważniejszych powodów, dla których nastolatki sięgają po tego typu używki. Powody, dla których ludzie sięgają po narkotyki, to także chęć eksperymentowania.

Na używanie alkoholu, tytoniu i narkotyków mają wpływ ich problemy osobiste, a także to, jak nastolatkowie są postrzegani przez rówieśników. Młodzi ludzie sięgają po używki dla przyjemności, by nie musieć myśleć. Decyzje o tym, jakie substancje zażywają, opierają się także częściowo na tym, co robią ich rówieśnicy.

Alkohol wśród młodzieży

Większość młodych ludzi eksperymentowała już z alkoholem i innymi silnymi substancjami. Picie alkoholu i upijanie się w wieku nastoletnim może mieć znaczący negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, edukację i relacje z innymi ludźmi. W wielu badaniach powiązano alkohol i i innych substancji z większym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji w okresie dojrzewania. Z badań CBOS wynika, że ponad 70% uczniów piło piwo przed badaniem lub w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie, 62% piło wódkę i inne mocne alkohole, a 43% piło wino. Jest oczywiste, że alkohol jest jedną z najczęściej uzależniających substancji.

Narkotyki wśród nastolatków

Marihuana i haszysz to najczęściej używane narkotyki wśród nastolatków. Równocześnie powstają nowe, często coraz bardziej niebezpieczne narkotyki. Mogą one dawać doznania podobne do tych, jakie dają bardzo popularne „legalne narkotyki”. W dzisiejszych czasach i swobodzie dostępu do Internetu dostęp do narkotyków jest prosty.

Używki wśród przez nastolatków – zagrożenie uzależnieniem

Każdy rodzaj używek ma różny wpływ na organizm. Mogą one w negatywny sposób wpływać na percepcję, co prowadzi do krzywdzenia innych. Mogą też sprawić, że osoba zażywająca stanie się bardziej impulsywna lub agresywna.

Jeśli uzależnienie definiuje się jako złożone zachowanie związane z przyjmowaniem substancji uzależniających, można powiedzieć, że nadużywanie substancji w jakiejkolwiek formie, w tym przyjmowanie substancji uzależniających, zaczyna się od jednego zdarzenia, a pierwsze doświadczenia pojawiają się u młodych dorosłych. W skrajnej postaci jest to zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych związanych z uzależnieniem od danej substancji. Może ono trwać do końca życia.

Podsumowując: bądź czujny!

W przypadku nastolatków używanie środków pobudzających jest bardzo niepokojącą tendencją. Ważne jest, aby będąc dzieckiem i nastolatkiem, być świadomym zagrożeń, jakie mogą wiązać się z używaniem stymulantów. Bliskie relacje z rodzicami i nauczycielami mogą pomóc w zapobieganiu nadużywania substancji wśród dzieci i młodzieży. Rodzice powinni być szczególnie czujni, gdy widzą, że ich dziecko używa i podjąć natychmiastowe działania, aby pomóc dziecku. Jedną z opcji jest skorzystanie ze wspólnej terapii, dla pacjentów z Bydgoszczy oferowanej w naszym ośrodku „Skrzydła”.

Udostępnij: