Uzależnienie to podstępny mechanizm, który włada daną osobą. Oddziałuje zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Wymusza na nałogowcu określone zachowania, w celu zaspokojenia głodu. Samodzielna walka z uzależnieniem jest niezwykle trudna i niebezpieczna. Jednak czy jest ona możliwa?
Czy można samemu wyjść z alkoholizmu?
Alkoholizm postrzegany jest jako niepohamowana chęć sięgnięcia po napoje procentowe, która bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. To stwierdzenie jest prawdziwe, lecz opisuje uzależnienie tylko w niewielkim stopniu. Tak naprawdę alkoholizm to choroba, która wraz z każdym wypitym kieliszkiem postępuje i sieje spustoszenie w organizmie człowieka. To również silne emocje, które skłaniają osobę uzależnioną do określonego zachowania. Alkoholik nie jest w stanie zapanować nad chęcią sięgnięcia po napoje procentowe, nie potrafi również kontrolować i sterować własnymi odczuciami.
Do uzależnienia dochodzi w sferze psychicznej i fizycznej. Substancje zawarte w alkoholu aktywują w mózgu ośrodek nagrody, stąd też nałogowiec czuje się znacznie lepiej po wypiciu alkoholu. To złożony mechanizm, który w ciągu picia cały czas postępuje. Zatem, czy można samemu poradzić sobie z alkoholizmem? W społeczeństwie funkcjonują osoby, które z dnia na dzień przestały pić i prowadzą trzeźwe życie, lecz są to nieliczne przypadki. Należy pamiętać, że głód alkoholowy sygnalizowany jest przez wiele objawów, które będą się nasilać i powodować ich namnożenie. Takie zjawisko może prowadzić do poważnych powikłań i wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu osoby uzależnionej. Właśnie dlatego odtrucie organizmu musi przebiegać pod nadzorem lekarzy.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu i jakie podjąć kroki, żeby samodzielnie wyjść z nałogu?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie występowania problemu i przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia. Sama świadomość, że jest się alkoholikiem, jest bardzo ważna, tak samo, jak chęć i motywacja do podjęcia zmiany w swoim życiu.
W sytuacji, kiedy nałogowiec na wczesnym etapie zorientuje się, że traci kontrolę nad spożywanym alkoholem, wówczas może podjąć stosowne kroki, aby móc samodzielnie wyjść z nałogu. Pierwszym z nich jest ograniczenie do minimum kontaktów z towarzystwem, z którym dotychczas spożywało się alkohol. Kolejnym krokiem jest pozbycie się z domu całego zapasu napoi procentowych. Dobrze jest unikać miejsc, które kojarzone są z alkoholem. Następnie warto znaleźć nowe hobby lub zajęcie, które wypełni wolny czas.
Warto przy tym stawiać sobie nowe cele i dążyć do ich realizacji. Dobrze, aby najbliżsi mieli świadomość całkowitej rezygnacji z alkoholu.
Alkoholizm – gdzie szukać pomocy?
W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne również dla osób nieopłacających ubezpieczenia zdrowotnego. Z pomocy może skorzystać każda osoba i to niezależnie od etapu uzależnienia. Pierwsze kroki należy skierować do poradni leczenia alkoholizmu. Nałogowiec może skorzystać z leczenia ambulatoryjnego oraz dziennych lub całodobowych oddziałów leczenia.
Dostępne są również prywatne ośrodki, które gwarantują kompleksową opiekę specjalistów wraz z zakwaterowaniem. Ta możliwość jest jednak płatna.
Podejmij walkę z nałogiem – poznaj ofertę naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień „Skrzydła”
Nasi specjaliści na co dzień pomagają uzależnionym od alkoholu z Krakowa czy innych największych miast w Polsce. Każdemu zapewniamy kompleksową opiekę i indywidualnie przygotowany plan leczenia. ośrodka leczenia uzależnień w województwie pomorskim – „Skrzydła”!
Uzależnienie od alkoholu – terapia
Terapia uzależnień to niezwykle ważny etap wyjścia z nałogu. Spotkania odbywają się w formie indywidualnej oraz grupowej. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć mechanizm alkoholizmu oraz znaleźć podłoże czy też przyczynę nałogu.
Niezwykle ważne jest odpowiednie podejście psychiczne do swojego problemu. Uzależnienie to przede wszystkim silne emocje, nad którymi trzeba zapanować. Terapeuta uczy alkoholika, jak radzić sobie w chwilach słabości i jak przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. To niezwykle przydatne umiejętności, które pozwolą na zachowanie abstynencji.
Gdzie leczyć uzależnienie od alkoholu?
Wybór odpowiedniego miejsca w dużej mierze warunkowany jest indywidualnymi preferencjami. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wszystkie koszty związane z leczeniem w publicznych placówkach. Warto jednak mieć na uwadze, że oczekiwanie na wolne miejsce, może potrwać dość długo. W tym czasie uzależnienie może znacznie się pogłębić, a silna motywacja walki z nałogiem znacząco się osłabi.
Alternatywą są prywatne ośrodki, w których nałogowiec może liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów. Takie miejsca charakteryzują się przyjazną atmosferą i są zlokalizowane z dala od zgiełku miasta w otoczeniu natury i zieleni. To dodatkowy plus w walce z nałogiem.
Prywatne ośrodki zapewniają zakwaterowanie oraz urozmaicone wyżywienie. Znajdują się tam liczne udogodnienia oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Co ważne, nie ma konieczności długiego oczekiwania na wolne miejsce, co w przypadku chęci podjęcia walki z nałogiem jest niezwykle istotne.
Samodzielna walka z alkoholizmem jest praktycznie niemożliwa. Postępujący mechanizm uzależnienia oraz chęć sięgnięcia po napoje procentowe silnie oddziałuje na człowieka. Nie należy zatem ryzykować i podejmować samodzielnych prób uwolnienia się ze szponów nałogu. Warto oddać się w ręce specjalistów, którzy pomogą przejść ten trudny proces.