Leczenie uzależnienia od narkotyków - m.in. dla pacjentów z województwa pomorskiego
Narkomania to jeden z najcięższych nałogów, który prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu. Wśród najpopularniejszych obecnie narkotyków w Polsce znajdują się:
- marihuana,
- haszysz,
- heroina,
- amfetamina,
- metamfetaminy (w tym piko i ecstazy),
- kokaina,
- kleje i rozpuszczalniki,
- grzyby halucynogenne,
- mefedron,
- pochodne piperazyny.
Poza wymienionymi jest jeszcze wiele innych narkotyków, w tym leki. Mówimy o dwóch aspektach uzależnienia: uzależnieniu psychicznym i fizycznym. Niektóre środki uzależniają silniej psychicznie, np. marihuana, amfetamina i kokaina, inne równie silnie fizycznie, np. heroina i alkohol.
Terapia narkotykowa w województwie pomorskim w Ośrodku „Skrzydła”
Aby zatrzymać postępowanie nałogu, niezbędne jest podjęcie terapii narkotykowej. Nasz ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków, proponuje skuteczną terapię narkotykową.
Leczenie narkomanii prowadzimy zarówno indywidualnie jak i grupowo, głównie w formie zajęć terapeutycznych, które odbywają się od poniedziałku do soboty po około siedem godzin dziennie, niedziela w ośrodku jest dniem wolnym od zajęć.
W leczeniu uzależnienia od narkomanii stosujemy metodę krótkoterminową, czterotygodniową, która jest wstępem do leczenia ambulatoryjnego. Leczenie uzależnień od narkotyków jest procesem złożonym i dla bezpieczeństwa pacjentów, uzależnienie od narkotyków leczymy przy współpracy z kadrą medyczną: lekarzami pierwszego kontaktu, lekarzem psychiatrą i wykwalifikowanymi pielęgniarkami.
Leczenie narkomanii ma na celu poprawę jakości życia, odstawienie substancji odurzającej i dążenie do całkowitej abstynencji.
Narkomania – z jakimi objawami warto zgłosić się na terapię do naszego ośrodka?
Objawy uzależnienia wskazujące na konieczność poddania się leczenia narkomanii (nie muszą wystąpić wszystkie, by mówić o uzależnieniu!):
- silne poczucie pragnienia lub przymusu zażywania;
- trudności z kontrolą ilości i czasu zażywania (wskazuje na to już dostrzeganie potrzeby kontrolowania);
- negatywne skutki odstawiania substancji (cierpienie fizyczne i psychiczne) bądź unikanie tego przez ponowne branie narkotyku;
- szkody dla zdrowia, życia społecznego bądź duchowego i dalsze używanie pomimo tego;
- zmiana tolerancji (potrzeba zażycia większej niż wcześniej dawki dla uzyskania tego samego efektu);
- koncentracja na narkotyku i zaniedbywanie innych sfer aktywności z powodu używania.
Ze względu na specyfikę problemu uzależnienia, najczęściej problem widoczny jest dla osób z otoczenia szybciej, niż dla osoby, której dotyczy. Niezatrzymana i nieleczona narkomania powoduje degradację społeczną i fizyczną aż do śmierci.
Potrzebujesz pomocy?
Jesteś gotowy na zerwanie z nałogiem i chcesz skorzystać z naszej terapii narkotykowej w województwie pomorskim?