Alkohol jest substancją, której spożycie wywołuje widoczny wpływ na ludzki organizm. Już jej niewielkie dawki obniżają sprawność układu nerwowego, wywołują zaburzenia pamięci i ograniczają zdolność do precyzyjnego myślenia. Nadmierne spożycie alkoholu ma również negatywny wpływ na wygląd, powoduje bowiem przyrost wagi ciała, a także zmianę rysów, dlatego uzależnioną od tej substancji osobę często można poznać po twarzy.
Jak alkoholizm zmienia twarz uzależnionego człowieka?
Na twarzy alkoholika można zaobserwować przyspieszony proces starzenia komórek i tkanek, przez co wygląda on zazwyczaj starzej, niż inne osoby w tym samym wieku. Jest to spowodowane oddziaływaniem etanolu, którego nadmierne ilości spowalniają produkcję kolagenu, równocześnie przyspieszając procesy wywoływane przez wolne rodniki. Twarz po alkoholu zmienia się również ze względu na działanie odwadniające tej substancji. Codzienne picie sprawia, że cera alkoholika staje się matowa i szara, przez co wygląda na zmęczoną i niezdrową. Zmiany dotyczą również ust uzależnionej osoby. Podobnie do skóry odczuwają one negatywne skutki niedostatecznego nawodnienia, są więc suche, a często także popękane, co zwiększa ich podatność na infekcje.
Opuchnięta twarz po alkoholu
Obrzęk i opuchlizna, przez które rysy twarzy alkoholika ulegają zmianie, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Należą do nich:
- zatrzymywanie wody, będące reakcją obronną skóry, mającą zrównoważyć wywołane alkoholem odwodnienie,
- powiększenie naczyń krwionośnych,
- stan zapalny organizmu, wywołany nadmiernym spożyciem etanolu.
Oczy po alkoholu
Alkohol wpływa na wygląd oczu nadużywającej go osoby. Powoduje opuchliznę i zasinienie powiek, a także zaczerwienienie oraz zażółcenie białek. Po alkoholu pojawia się także specyficzna szklistość oczu.
Czerwone oczy po alkoholu
Zaczerwienienie oczu po alkoholu jest często wywołane ich przesuszeniem, którego powód stanowią problemy z nawilżeniem związane z mniejszą produkcją łez.
Żółte oczy po alkoholu
Żółte oczy to częsty objaw alkoholizmu. Zażółcenie białek pojawia się w następstwie wywołanych chorobą alkoholową problemów z wątrobą, między innymi marskości, stłuszczenia lub alkoholowego zapalenia tego organu, i wskazuje na podwyższony poziom bilirubiny we krwi.
Szkliste oczy po alkoholu
Szkliste oczy są najczęściej objawem choroby. W wypadku alkoholików stanowią oznakę zatrucia organizmu alkoholem etylowym.
Czerwony nos od alkoholu
Dla wielu osób charakterystyczną cechą jest nos alkoholika, zwany pijackim nosem, czy też nosem pijaka, a więc nos, który jest zaczerwieniony i opuchnięty, z występującymi na jego powierzchni nierównościami. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to choroba skóry. Nadmierne spożycie alkoholu może bowiem sprzyjać rozwojowi trądziku różowatego, którego późnym objawem jest rhinophyma, czyli guzowatość nosa, wywołana przerostem gruczołów łojowych, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych.
Zauważasz niepokojące zmiany w twarzy bliskiej Ci osoby, które mogą świadczyć o tym, że ma ona problem z alkoholem
Porozmawiaj z nią spokojnie i postaraj się wesprzeć. Jeśli podejmie decyzję o walce z nałogiem i chęci skorzystania z terapii alkoholowej dla mieszkańców Poznania i innych miast Polski – zapraszamy do kontaktu.
Alkohol a trądzik
Alkohol oddziałuje negatywnie na różnorodne układy organizmu, przez co pośrednio wpływa na zdrowie skóry. Spożywanie tej substancji w nadmiernych ilościach może prowadzić do wielu problemów skórnych, w tym zmian trądzikowych. Powody pojawiania się wyprysków mogą być różne. Jednym z nich jest moczopędne działanie alkoholu, przez które umieszczone w skórze gruczoły produkują łój w nadmiernych ilościach, aby zrekompensować utratę wody, w efekcie zwiększając podatność skóry na pryszcze.
Czerwona twarz alkoholika, naznaczona zmianami trądzikowymi, może być również spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej na skutek oddziaływania etanolu, a także podniesionym poziomem insuliny.
Twarz po odstawieniu alkoholu
Większość spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu zmian w wyglądzie jest odwracalna. Konieczne jest jednak całkowite zaprzestanie picia.
Regeneracja twarzy po alkoholu następuje etapami. Po pierwszym tygodniu abstynencji można zauważyć widoczną poprawę ogólnej kondycji skóry. Dochodzi do zwiększenia nawilżenia tkanek i rozpoczęcia procesu gojenia uszkodzeń spowodowanych przez nadużywanie alkoholu.
Miesiąc po zaprzestaniu picia następuje wyrównanie tonu skóry twarzy. Dodatkowo można zaobserwować utratę zbędnych kilogramów, przez co do normy zaczyna wracać powiększony wcześniej owal twarzy.
Po roku bez alkoholu skóra powinna ulec całkowitemu wyleczeniu. Na twarzy alkoholika nie widać zaczerwienienia, opuchlizny, ani zmian w obrębie gałek ocznych.
Alkoholik, który chce zerwać z nałogiem i poprawić swój wygląd oraz ogólne samopoczucie, powinien zgłosić się po pomoc do profesjonalnych terapeutów specjalizujących się w leczeniu uzależnień.