Wirusowe zapalenie wątroby

Alkoholizm to postępująca choroba, siejąca spustoszenie w organizmie człowieka. Prowadzi do licznych zmian oraz zaburzeń w jego prawidłowym funkcjonowaniu, ponadto odpowiada za występowanie groźnych chorób, które mogą skutkować śmiercią osoby uzależnionej. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematyką zarówno negatywnego wpływu alkoholu na stan narządów oraz występowanie licznych schorzeń.

Jakie organy są szczególnie uszkadzane w trakcie nadużywania alkoholu?

Alkohol negatywnie oddziałuje na wszystkie narządy w organizmie człowieka. Niemniej jednak najbardziej narażone są: wątroba, trzustka, mózg i serce.

Wątroba

Zmiany w tym organie zachodzą wskutek dewastującego wpływu na układ pokarmowy oraz żołądek. Zniszczona warstwa ochronna jelit skutkuje przedostaniem się do wątroby toksycznych substancji. W normalnych warunkach narząd ten skutecznie neutralizuje zagrożenie. Jednak w sytuacji, kiedy toksyn pojawia się zbyt dużo, dochodzi do nadmiernej stymulacji i produkcji substancji prozapalnych. Konsekwencją tego jest występowanie chorób np. marskości wątroby.

Trzustka

Nadmierne spożywanie alkoholu często prowadzi do przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki. Ryzyko rozwoju choroby związane jest z intensywnością oraz częstotliwością picia i wzrasta wraz z kolejną konsumpcją.

Mózg

W mózgu człowieka znajdują się neuroprzekaźniki, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Alkohol uszkadza ich prawidłową pracę, co przekłada się na dezintegrację wszystkich zmysłów ludzkich.

Na większość zaburzeń psychicznych wpływ ma upośledzona praca neuroprzekaźnika o nazwie „GABA”. Odpowiada on również za zaburzenia snu. Jego nieprawidłowa praca skutkuje występowaniem niepokoju, rozdrażnienia czy lęku. Dodatkowo spożycie znacznej ilości alkoholu będzie wywoływać amnezję, za sprawą zaburzenia funkcjonowania hipokampu. Bezpośrednim skutkiem nadużywania etanolu jest także obumieranie komórek mózgowych.

Serce

Alkohol niszczy komórki serca, zmniejszając tym samym zdolność komory do skurczów. Stąd też osoby uzależnione zaliczane są do grupy podwyższonego ryzyka związanego z rozwojem niewydolności serca oraz jego powikłań. Mowa tutaj o zawałach serca czy udarach mózgu.

Następstwem toksycznego działania etanolu na serce jest kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz arytmia nadkomorowa.

Jakie choroby może wywołać alkoholizm?

Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie oddziałuje na sferę fizyczną oraz psychiczną człowieka. Uszkadza narządy wewnętrzne i prowadzi do licznych chorób i zaburzeń. Alkohol jest także jednym z czynników odpowiedzialnych za występowanie nowotworów.

Choroby związane z układem nerwowym

Układ nerwowy to mózg oraz ośrodkowy układ nerwowy i nerwy obwodowe. Alkohol szczególnie intensywnie gromadzi się w tych miejscach. Etanol wraz z niedoborami mineralnymi oraz witaminowymi powoduje postępujące zaburzenia i uszkodzenia układu nerwowego. W konsekwencji często dochodzi do udaru mózgu, mowa tutaj zarówno o udarze niedokrwiennym, jak i krwotocznym.

Osoby uzależnione narażone są także na nieprawidłowe krzepnięcie krwi, które wynika z upośledzenia wydolności wątroby, odpowiedzialnej za produkcję czynników krzepnięcia. Często dochodzi również do zaniku robaka móżdżku, zaburzeń czucia czy tzw. polineuropatii obwodowej, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych oraz zaburzenia przewodzenia przez nie impulsów.

Choroby związane z układem pokarmowym

Wątroba to organ zaangażowany w gospodarkę alkoholem, stąd też jest głównym narządem, gdzie zachodzą negatywne zmiany, wynikające z konsumpcji alkoholu. Prowadzi to do występowania choroby stłuczenia wątroby, która występuje u większości osób uzależnionych. W jej wyniku powstają toksyczne lipidy, przedostające się do mózgu, uszkadzając komórki nerwowe, dochodzi wówczas do tzw. encefalopatii wątrobowej.

Równie często występuje marskość wątroby, czyli postępująca, nieodwracalna oraz nieuleczalna choroba, która skutkuje niewydolnością narządu. Osoby uzależnione często zmagają się także z żylakami przełyku, zapaleniem błony śluzowej żołądka, chorobą wrzodową żołądka, perforacją żołądka oraz ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki.

Zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu?

Nigdy nie jest za późno, aby skorzystać z profesjonalnego wsparcia w postaci terapii alkoholowej dla mieszkańców Bydgoszczy, prowadzonej przez specjalistów z naszego ośrodka leczenia uzależnień.

Choroby związane z układem krwionośnym

Wiele osób uzależnionych zmaga się z zaburzeniami rytmu serca. Następuje to z powodu niedoboru magnezu, potasu oraz wapnia, które są wypłukiwane przez alkohol. W wyniku tej choroby praca serca jest nieregularna, a komory i przedsionki kurczą się w nieskoordynowany sposób.

Innym schorzeniem jest kardiomiopatia rozstrzeniowa, czyli choroba mięśnia sercowego, powodująca nieprawidłowe kurczenie się, ponadto upośledza pompowanie krwi.

U alkoholików często dochodzi również do nadciśnienia tętniczego.

Choroby związane z układem hormonalnym

Toksyczne działanie alkoholu u mężczyzn skutkuje obniżeniem lub utratą libido, uszkodzeniem jąder oraz impotencją, natomiast u kobiet prowadzi do zaburzeń miesiączkowania oraz owulacji. Osoby uzależnione narażone są także na zahamowanie funkcji tarczycy, w tym jej niedoczynność.

Choroby związane z układem kostnym

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń funkcji szpiku kostnego, co skutkuje anemią, gdyż szpik odpowiedzialny jest za powstawanie komórek krwi. Zwiększa to również ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi także do osteoporozy.

Choroby nowotworowe

Regularne spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.

Do najczęściej występujących nowotworów u osób uzależnionych można zaliczyć:

  • nowotwór wątroby;
  • nowotwór trzustki;
  • nowotwór krtani;
  • nowotwór języka;
  • nowotwór przełyku;
  • nowotwór gardła;
  • nowotwór piersi;
  • nowotwór jelita grubego;
  • nowotwór odbytnicy.

Nowotwory krtani

Dodatkowo alkoholicy zmagają się z zaburzeniami odporności. Konsekwencją tego często są choroby: zapalenie płuc, wirusowe zapalenie wątroby, gruźlica oraz choroby autoimmunologiczne.

Alkohol negatywnie oddziałuje także na strefę psychiczną, prowadząc do rozwoju następujących chorób i zaburzeń:

  • depresji;
  • paranoi alkoholowej;
  • majaczenia alkoholowego;
  • otępienia alkoholowego;
  • Zespołu Otelli;
  • Zespołu Korsakowa.

Alkohol to substancja mająca negatywny wpływ na cały organizm. Wraz z kolejną spożywaną porcją wzrasta ryzyko kłopotów zdrowotnych oraz poważnych skutków. Część chorób bądź uszkodzeń jest nieodwracalna. Wymienione wyżej choroby są konsekwencją nadmiernej konsumpcji alkoholu.

Warto pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki etanolu dla naszego organizmu. Kluczowe jest zatem, aby w chwili dostrzeżenia problemu z zaprzestaniem picia niezwłocznie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych osób. Optymalne rozwiązanie stanowi terapia w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie pacjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie na każdym etapie wyjścia z nałogu.

Udostępnij: