Jak rozmawiać z osobą uzależnioną

Istnieje wiele substancji od których można się uzależnić. Jest to np. alkohol, narkotyki, dopalacze czy leki. Niektórzy ludzie są tak zdesperowani, że są w stanie zrobić wszystko, aby zaspokoić swój apetyt na substancje, od których są uzależnieni. W rezultacie stwarzają sytuacje, które zagrażają życiu ich samych lub bliskich.

Kiedy pojawia się uzależnienie od używki, zwykle staje się ono najważniejszą rzeczą, o której myślimy. Czasami może się wydawać, że jest nałóg jest ważniejszy od rodziny, ponieważ osoba uzależniona zaczyna skupiać się na sposobie zażycia substancji niż na relacjach z bliskimi. Czasami może stracić zdrowy rozsądek i stać się agresywna. Można jednak przejąć kontrolę nad taką sytuacją.

Jak przygotować się do rozmowy z osobą uzależnioną?

Bądź gotów wysłuchać z empatią osoby uzależnionej, gdy ta wyraża swój ból. Osoba uzależniona będzie czuła się bezpieczniej, przyznając, że ma problem. Nie możesz w żaden sposób oskarżać takiej osoby. Możesz pokazać mu, że cała rodzina cierpi z powodu uzależnienia. To wskaże skalę problemu. Możesz wyjaśnić, w jaki sposób uzależnienie wpływa na rodzinę. Zapewnij jednak osobę uzależnioną, że zdajesz sobie sprawę z tego, że mimo trudności w procesie leczenia, może liczyć na pełne wsparcie bliskich osób.

Rozmowa, to tylko początek, a co dalej?

Jeśli możemy porozmawiać z osobą uzależnioną, powinniśmy spróbować przekonać ją do uzyskania pomocy. Samodzielna walka z nałogiem jest bardzo trudna, a często też nieskuteczna. Dlatego warto wybrać polecany ośrodek leczenia uzależnień, oferujący pomoc mieszkańcom Gdańska i innych miejscowości. Plan leczenia zależy od stanu zdrowia danej osoby i jest indywidualnie dopasowywany do jej potrzeb. Jest to niezbędny element procesu zdrowienia. Jednocześnie terapia powinna być prowadzona w obecności lekarza specjalisty, który w razie potrzeby może udzielić porady w zakresie farmakoterapii. Zazwyczaj terapia obejmuje pewną grupę osób i jest prowadzona przez psychoterapeutę. Dokładny plan i metoda radzenia sobie z uzależnieniem mogą zostać opracowane podczas szczegółowego badania lekarskiego, a plan leczenia zostanie opracowany, wspólnie z wykwalifikowanym specjalistą.

Łatwo jest popaść w uzależnienie. Zaczyna się od niewinnego zażywania używek, by w krótkim czasie utracić całkowitą kontrolę nad swoim życiem. O wiele trudniej jest wyjść z nałogu i odzyskać dawne życie. Mimo wszystko warto podjąć wszelkie wysiłki, aby wrócić do trzeźwości.

Udostępnij: