Zatrucie alkoholowe

W społeczeństwie wiele osób pije alkohol, nie wiedząc lub nie zdając sobie sprawy, że jest on substancją bardzo toksyczną. W rezultacie z czasem wielu z nich cierpi z powodu komplikacji zdrowotnych. Jednym z takich stanów jest zatrucie alkoholowe.

Kilkudniowe upojenie alkoholowe powoduje poważne objawy po odstawieniu etanolu, takie jak: ból i zawroty głowy, brak apetytu, drżenie mięśni, wymioty i biegunka.

Jak leczyć zatrucie alkoholem?

Każda osoba, która kiedykolwiek miała kaca wie, że może wyleczyć go przyjmując odpowiednią ilość płynów, elektrolitów i glukozy. Powoduje to przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego ogólną stabilizację.

W przypadku, gdy zatrucie alkoholowe trwa dłużej konieczna jest wizyta w ośrodku detoksykacyjnym. Długość pobytu uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta i ustalana jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj jednak nie przekracza 14 dni.

Objawy zatrucia alkoholem

Chociaż alkohol sam w sobie nie jest toksyczny, jego nadmierne spożywanie powoduje problemy medyczne. Gdy we krwi znajduje się zbyt duża ilość alkoholu osoba upojona wykazuje szereg zaburzeń. Są nimi:

  • ogólne osłabienie,
  • niewyraźna mowa,
  • niska temperatura ciała,
  • arytmia serca,
  • spowolniony czas reakcji,
  • problemy ze zrozumieniem, co się dzieje,
  • zachwianie równowagi.

Co pomaga w powrocie do zdrowia po zatruciu alkoholowym?

W celu wzmocnienia organizmu należy przyjmować elektrolity (można dodawać do je napojów, co jednocześnie spowoduje nawodnienie organizmu). Zwiększanie ilości cukru we krwi także może pomóc. To właśnie nieodpowiednie spożycie glukozy jest częstym objawem zatrucia alkoholowego.

Pamiętaj – aby poradzić sobie z alkoholizmem, konieczna jest fachowa opieka nad pacjentem na oddziale detoksykacyjnym, a następnie odpowiednia terapia uzależnienia, prowadzona dla mieszkańców Gryfic przez naszych specjalistów. Dzięki temu dana osoba będzie mogła wrócić do zdrowia i na nowo cieszyć się życiem.

Jeśli czujesz, że masz problem z alkoholem – nie czekaj – skontaktuj się z nami. Razem pokonamy Twój nałóg!

Udostępnij: