W wyniku wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców w samym 2023 roku zginęło w Polsce 251 osób – stały się one ofiarami cudzego uzależnienia. Alkoholizm to choroba, którą można, a nawet należy leczyć nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale też bezpieczeństwo każdego, z kim krzyżują się drogi alkoholika. Choć obecnie sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak na początku lat 90. (gdy przyczyną zgonu co piątej ofiary śmiertelnej był wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę), wciąż istnieje pole do poprawy świadomości społeczeństwa dot. szkodliwości wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu. Konieczne są też zmiany w prawie – co wprowadzono w ostatnim czasie?
Ważna zmiana w prawie: możliwość konfiskaty aut pijanych kierowców
Od 14 marca 2024 weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut pijanych kierowców. Pojawiły się one w reakcji na wzrost liczby wypadków śmiertelnych, a także nagłaśniane przez media sytuacje, gdy osoby kierujące samochodami po spożyciu wysokoprocentowych trunków uciekały z miejsca zdarzenia – niekiedy nawet poza Polskę. Według nowych przepisów przepadek pojazdu mechanicznego może być orzekany wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy jest wyższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że auta zabierane są tylko osobom, które zdecydowały na jazdę, wciąż będąc w stanie nietrzeźwości.
Utrata samochodu to kolejny z szerokiego zbioru środków zapobiegawczych (obok m.in. odebrania prawa jazdy, tymczasowego aresztu czy zakazu prowadzenia pojazdów), mających na celu utrudnić pijanym kierowcom ponowne znalezienie się za kierownicą auta. Ponadto za każdy wypadek skutkujący uszkodzeniem ciała albo śmiercią ofiary grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Osoba, która go spowodowała, zostaje też zobowiązana do dokonania wpłaty (w wysokości od 10 000 do 60 000 złotych) na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Nowoczesna terapia alkoholowa jako sposób na uwolnienie się od niebezpiecznego nałogu
Wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu jest zachowaniem bardzo nieodpowiedzialnym, narażającym życie i zdrowie nie tylko kierowcy czy jego pasażerów, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Wysokoprocentowe trunki nie są niezbędne do tego, by dobrze bawić się na imprezach albo poprawić sobie humor po ciężkim dniu w pracy – częste sięganie po nie to prosta droga do niebezpiecznego nałogu.
Skorzystanie z nowoczesnej terapii alkoholowej, łączącej leczenie farmakologiczne i psychologiczne stanowi skuteczny sposób na pozbycie się szkodliwych przyzwyczajeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Pomoc w wychodzeniu z alkoholizmu (oraz innych uzależnień) oferujemy w ośrodku odwykowym „Skrzydła”. Zachęcamy do sprawdzenia, jak możemy pomóc osobom, które nie chcą już nigdy więcej wsiadać za kierownicę w stanie nietrzeźwości, dzięki naszej terapii dla kierowców.