Alkoholikiem określa się osobę nadużywającą alkoholu, która odczuwa ciągłą potrzebę picia, a na skutek zaprzestania spożycia napojów wyskokowych doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych i psychicznych.
Za najskuteczniejszy sposób leczenia uzależnienia od alkoholu uznawana jest całodobowa terapia w profesjonalnym ośrodku odwykowym. Wielu alkoholików nie chce jednak korzystać z tego typu rozwiązania. W sytuacji gdy życie z osobą uzależnioną staje się nie do zniesienia, jej bliscy zastanawiają się, co robić. Czy polskie prawo pozwala oddać kogoś na przymusowe leczenie dla alkoholika? Jak i gdzie zgłosić alkoholika na przymusowe leczenie?
Czy możliwe jest przymusowe leczenie alkoholika?
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem trudnym i długotrwałym. Jego powodzenie w dużej mierze uzależnione jest od zaangażowania i wytrwałości alkoholika. Najtrwalszą podstawą do walki z nałogiem jest motywacja wewnętrzna. Z tego powodu decyzja o rozpoczęciu terapii alkoholizmu powinna zostać podjęta przez uzależnioną osobę w sposób dobrowolny. W określonych wypadkach możliwe jest jednak oddanie skierowanie alkoholika na leczenie przymusowe.
Przymusowe leczenie alkoholika bez jego zgody – kiedy jest to możliwe?
Zasady dotyczące tego, jak leczyć alkoholika bez jego zgody i kiedy jest to możliwe, reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stwierdza ona, iż osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu:
- powodują rozkład życia rodzinnego,
- demoralizują małoletnich,
- uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
- systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny,
mogą zostać skierowane na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Opinię tę uwzględnia właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu alkoholika sąd rejonowy, który prowadzi postępowanie nieprocesowe i decyduje o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Wniosek o przymusowe leczenie alkoholika
Postępowanie mające na celu skierowanie uzależnionej osoby na przymusowy odwyk alkoholowy rozpoczyna się w momencie przedłożenia stosownego wniosku przez uprawnione do tego podmioty.
Gdzie złożyć wniosek o przymusowe leczenie alkoholika?
Zgodnie z artykułem dwudziestym piątym obowiązującej ustawy, wniosek o przymusowe leczenie należy składać do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych właściwej według miejsca zamieszkania lub pobytu alkoholika.
Kto może złożyć wniosek o przymusowe leczenie alkoholika?
Do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wniosek o przymusowe leczenie alkoholika może złożyć każdy. Najczęściej prośby tego typu wpływają od rodziny i bliskich osoby uzależnionej. Wiele wniosków składanych jest także przez takie instytucje, jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Policja.
Co dołączyć do wniosku o przymusowe leczenie alkoholika?
Do wniosku o przymusowe leczenie alkoholika należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia zarówno osoby uzależnionej, jak i osoby składającej wniosek. Konieczne jest ponadto załączenie materiału dowodowego w postaci:
- rachunków za zakup alkoholu,
- rachunków z izby wytrzeźwień,
- zeznań świadków,
- protokołów interwencji policji,
- orzeczenia lekarskiego chorego,
- orzeczenia psychologa, dotyczącego stanu psychicznego bliskich alkoholika.
Celem dokumentów przedkładanych wraz z wnioskiem jest potwierdzenie nałogu kierowanego na przymusowe leczenie alkoholika, jak również jego negatywnego wpływu na porządek publiczny oraz zdrowie i życie otaczających go osób.
Ile trwa przymusowe leczenie alkoholika?
W świetle obowiązującego prawa obowiązek poddania się przymusowemu leczeniu trwa nie dłużej niż dwa lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu. Podlegająca mu osoba nie może opuszczać terenu stacjonarnego zakładu lecznictwa odwykowego, do którego została skierowana, bez wcześniejszego zezwolenia od kierownika placówki.
Czy alkoholik może odmówić przymusowego leczenia odwykowego?
W wypadku odmowy przymusowego leczenia odwykowego sąd może zarządzić doprowadzenie alkoholika do wskazanego ośrodka odwykowego przez organ Policji. Jeżeli osobą, której dotyczy postępowanie, jest żołnierz, doprowadzenie wykonywane jest przez Żandarmerię Wojskową lub wojskowy organ porządkowy.
Skuteczność terapii wstrząsowej dla alkoholika
Trudno jednoznacznie określić skuteczność terapii wstrząsowej dla alkoholika. W wypadku pacjentów, którzy są świadomi posiadanego problemu, lecz mają trudności z wykonaniem pierwszego kroku w kierunku zmiany, rozwiązanie to może stanowić niezbędny impuls do podjęcia działania. U osób uzależnionych zmagających się z współwystępującymi zaburzeniami, takimi jak depresja oraz stany lękowe, terapia wstrząsowa jest jednak z reguły nieskuteczna. Powoduje bowiem nasilenie objawów psychicznych, czego konsekwencją jest dalsze pogłębianie się nałogu.
Szukasz ośrodka odwykowego?
Realizujemy terapie alkoholowe dla Pacjentów z Poznania, którzy dzięki naszym specjalistom są w stanie wyjść z nałogu.