Uzależnienie od alkoholu to przewlekła choroba i jeśli nie jest leczona może doprowadzić do śmierci. W początkowych fazach uzależnienia alkoholik ma poczucie, że kontroluje sytuację i nie dopuszcza do nałogu, jednak z biegiem czasu zaczynają się pojawiać liczne problemy z alkoholem. Nadużywanie alkoholu przez dłuższy czas powoduje uszkodzenie układu nerwowego i kory mózgowej, a to z kolei jest przyczyną powstania otępienia alkoholowego.
Otępienie alkoholowe – co to jest?
Otępienie alkoholowe to zaburzenie wynikające z nałogowego nadużywania alkoholu. Najczęściej pojawia się u osób po 60. roku życia, ale może wystąpić też młodszych osób. Otępienie alkoholowe charakteryzuje się zaburzeniami pamięci, orientacji i myślenia. Z czasem alkoholik przestaje rozumieć co się dzieje, sprawność umysłowa się pogarsza, aż do momentu, w którym osoba uzależniona nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb.
Jakie są przyczyny otępienia alkoholowego?
Alkohol ma wpływ nie tylko na układ nerwowy, ale także na narządy wewnętrze. Toksyny zawarte w alkoholu powodują zanikanie kory mózgowej, skutkiem tego jest właśnie otępienie alkoholowe. Kora mózgowa jest bardzo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Każde jej uszkodzenie powoduje poważne konsekwencje, które bywają nieodwracalne.
Objawy otępienia alkoholowego
Pierwszym objawem otępienia alkoholowego jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej. Dla alkoholika staje się problemem zapamiętanie nowych informacji, nie potrafi sobie przypomnieć wydarzeń, które miały miejsce niedawno. Pojawia się problem z logicznym myśleniem, liczeniem i rozumowaniem.
Otępienie alkoholowe to choroba postępująca. Kolejne jej etapy powodują, że objawy są bardziej nasilone i codzienne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze – osoba uzależniona jest coraz mniej samodzielna.
➝ Uniknij otępienia alkoholowego – jak najszybciej zdecyduj się na odwyk oferowany pacjentom z Łodzi i innych miast w naszym ośrodku leczenia uzależnień „Skrzydła”.
Jak leczyć otępienie alkoholowe?
Zanim podejmie się decyzję o leczeniu otępienia alkoholowego, należy przeprowadzić szereg badań i postawić odpowiednią diagnozę. Otępienie alkoholowe ma podobne objawy do choroby Alzheimera, dlatego diagnostyka wymaga nie tylko przeprowadzenia tomografu komputerowego (lub rezonansu magnetycznego), ale też konsultacji psychiatrycznej. Ludzki mózg ma ograniczone możliwości regeneracyjne, jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie choroby oraz utrzymywanie abstynencji może odbudować uszkodzone fragmenty.
Leczenie uzależnienia zaczyna się zazwyczaj od detoksu, którego zadaniem jest pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji i toksyn. Aby było skuteczne, konieczne jest rozpoczęcie terapii alkoholowej. Dzięki niej osoba uzależniona może wyjść z nałogu i na nowo rozpocząć życie w trzeźwości.