Zażywanie narkotyków to poważny problem społeczny. Po substancje psychoaktywne sięgają coraz młodsze osoby, głównie z chęci spróbowania czegoś nowego. Jednak ten problem dotyczy również osób dorosłych. Narkomania to postępująca choroba, która prowadzi do wyniszczenia organizmu. Warto zatem znać zarówno charakterystyczne objawy zażycia narkotyków, jak i typowe zachowania po ich spożyciu.
Jakie objawy występują po zażyciu najpopularniejszych narkotyków?
Wśród najpopularniejszych narkotyków, po jakie sięga większość osób, można wyróżnić: marihuanę, amfetaminę, metaamfetaminę, mefedron i kokainę. Symptomy ich zażycia różnią się w zależności od przyjętej substancji. Objawy brania narkotyków mogą mieć również różne nasilenie oraz zróżnicowany czas trwania.
Objawy narkotyków z podziałem na najczęściej zażywane:
- Marihuana
Palenie marihuany powoduje dobre samopoczucie, euforię, wyolbrzymione przekonanie na temat swoich możliwości czy uczucie odprężenia. To również wzrost ciśnienia krwi, przyspieszone tętno, nadmierne pocenie się, zaburzenia koordynacji ruchowej, wzmożony apetyt, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Cechą charakterystyczną są również czerwone wręcz przekrwione oczy oraz mętnienie białek.
- Amfetamina
Charakterystyczne objawy po zażyciu amfetaminy to: nagły przypływ energii, lepszy nastrój, poczucie mocy, słowotok, wzmożona aktywność, brak apetytu, szybki oddech, suchość w ustach, zaczerwienienie skóry czy podwyższone ciśnienie krwi. W końcowej fazie działania narkotyku występuje: niepokój, drażliwość, napięcie, zmęczenie i senność. Cechą charakterystyczną są także tzw. oczy po amfetaminie, mogą one wyglądać na suche i podrażnione, przez co stają się również zaczerwienione. Bezpośrednio po zażyciu narkotyku źrenice stają się rozszerzone. Twarz po amfetaminie wygląda na zmęczoną i wyczerpaną, natomiast skóra jest szorstka i sucha.
- Metaamfetamina
Narkotyk ten wykazuje bardzo podobne działanie do amfetaminy. Objawy również są zbieżne. Mowa tutaj o: silnym pobudzeniu psychoruchowym i seksualnym, euforii, błogostanie, nagłym przypływie energii oraz siły czy braku apetytu. Warto mieć na uwadze, że objawy te, mogą utrzymywać się dłużej niż po zażyciu amfetaminy.
- Mefedron
Działanie mefedronu jest bardzo intensywne, natomiast trwa stosunkowo krótko. Do typowych objawów zażycia tego narkotyku można zaliczyć: pobudzenie fizyczne i psychiczne, większa otwartość, zwiększona empatia wobec otoczenia, euforia, większa pewność siebie, słowotok, nadmierna potliwość, gęsia skórka, drżenie rąk czy trudności z koncentracją. Cechą charakterystyczną są również tzw. oczy po mefedronie. Źrenice ulegają znacznemu rozszerzeniu i następuje szybki oraz nieregularny ruch gałek ocznych.
- Kokaina
Osoba po zażyciu kokainy jest niezwykle nadpobudliwa. Nie potrafi kontrolować swoich emocji, co w konsekwencji może skutkować wybuchem agresji. Dzieje się tak, ponieważ dana osoba znacznie intensywniej przeżywa wszystko to, co ma miejsce dookoła niej. Kokaina redukuje także nieśmiałość, co przekłada się na wzmożoną aktywność czy rozmowność. Jak wyglądają oczy po kokainie? Cechą charakterystyczną są bardzo rozszerzone źrenice, ponadto osoby po zażyciu tego narkotyku bardzo słabo reagują na światło.
Jakie cechy charakteryzują osoby, które stały się narkomanami?
Jak wygląda narkoman? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To bardzo indywidualna kwestia, która w dużej mierze zależy od stopnia uzależnienia. W początkowej fazie charakterystyczne cechy narkomana mogą nie być dostrzegane przez otoczenie bądź tłumaczone innymi czynnikami. Jednak wraz z postępem uzależnienia przede wszystkim zmienia się prezencja danej osoby. Zatem jak wygląda ćpun? Osoby systematycznie sięgające po substancje psychoaktywne zazwyczaj tracą na wadze, głównie z powodu braku apetytu, ponadto mają ziemistą oraz niezdrowo wyglądającą cerę, zaczerwienione i podkrążone oczy, jak również rozszerzone źrenice. Narkotyki powodują spustoszenie w organizmie osoby uzależnionej zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Stąd też objawy narkomanii to również: problemy z koncentracją, ciągłe wahania nastroju, drażliwość, bezpodstawne wybuchy agresji, nadpobudliwość, poczucie lęku, strachu lub nawet paranoi.
Narkomani mają pewne cechy wspólne, to przede wszystkim:
- charakterystyczne oczy po narkotykach, najczęściej przekrwione lub zaczerwienione;
- oczy ćpuna, czyli rozszerzone źrenice po narkotykach;
- charakterystyczne zachowanie po narkotykach, czyli stan euforii, beztroski czy pobudzenia;
- uporczywy kaszel;
- nos narkomana, czyli przekrwienie oraz obrzęknięta błona śluzowa;
- katar i zatkany nos po narkotykach;
- pojawiająca się krew z nosa po narkotykach;
- wymioty i biegunki;
- nadmierne pocenie się.
Zauważasz niepokojące zmiany w zachowaniu bliskiej osoby, które mogą świadczyć o jej uzależnieniu od narkotyków?
Postaraj się okazać potrzebne jej wsparcie. Jeśli wyrazi ona chęć podjęcia walki ze swoim nałogiem, przedstaw jej szczegóły terapii narkotykowej dla pacjentów z Gdańska i innych miast Polski – zapraszamy do kontaktu.
Jakie są typowe zachowania narkomana?
Dla osób uzależnionych od narkotyków charakterystyczne są gwałtowne zmiany w zachowaniu. Mowa tutaj o nadmiernej nadpobudliwości przechodzącej w stan otępienia czy ospałości. To również problemy z koncentracją, skupieniem uwagi, mówieniem czy koordynacją ruchową. Zachowania mogą stać się niebezpieczne z chwilą nasilającego się głodu narkotykowego. W takich sytuacjach narkoman skupia się jedynie na przyjęciu kolejnej dawki narkotyku, co skutkuje mechanizmem obronnym. Osoba uzależniona staje się nerwowa, drażliwa, a czasami agresywna.
Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?
Głównym objawem uzależnienia jest pojawiający się głód narkotykowy. To silny przymus sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyku. Ważnym symptomem jest również zmiana zachowania. Mowa tutaj o zaniedbywaniu pracy czy codziennych obowiązków. Zmieniają się również priorytety. Osoba uzależniona rezygnuje ze swojego hobby, wycofuje się również z życia rodzinnego, zawodowego czy społecznego. Swoją uwagę koncentruje na stałym kontakcie z substancją psychoaktywną. Zmianie ulega także wygląd zewnętrzny, gdyż narkoman przestaje dbać o siebie i o swoją higienę. Pojawiają się także stany lękowe i depresyjne.
Należy pamiętać, że narkomania wymaga specjalistycznej terapii narkotykowej w ośrodku. Samemu nie da się wyjść z tak silnego nałogu, kluczowe jest zatem, aby znaleźć odpowiednie wsparcie specjalistów, którzy pomogą zerwać z uzależnieniem i na nowo odbudować swoje życie.