Większość z nas może z łatwością odnieść się do typowych objawów związanych z depresją, natomiast istnieje wiele nietypowych objawów, które warto znać.
Czym jest depresja?
Termin „depresja” może być tłumaczony jako zmiana nastroju, pesymizm, poczucie winy, zaburzenie rytmu dobowego, apatia lub opóźnienie psychoruchowe.
Większość ludzi wie, że jeśli oni sami lub ktoś z ich bliskich czuje się smutny, przygnębiony nieszczęśliwy lub płaczliwy jest to powód do niepokoju. Jednak nie każdy wie o mniej powszechnych objawach depresji. Gdyby nie te wyraźne oznaki, ludzie łatwo myliliby ją ze zwykłym, chwilowym uczuciem.
Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na depresję mają różne objawy, mniej lub bardziej zauważalne.
Jakie są nietypowe objawy depresji?
Występowanie natręctw
Natręctwa to myśli i obrazy, które pojawiają się w umyśle bez wiedzy danej osoby. Wywołują one negatywne lub nieprzyjemne uczucia u osoby, która ich doświadcza.
„Uśmiechnięta depresja”
Osoby cierpiące na depresję czasami potrafią się publicznie uśmiechać. Jednak ich uśmiechy są pełne przygnębienia. Osoby z „uśmiechniętą depresją” wydają się mieć uporządkowane życie, rodzinę i kręgi towarzyskie.
Strach
Depresja to uczucie bezradności i beznadziejności. Jest to emocja, która wpływa na całe ciało. Człowiek musi pamiętać, że w większości sytuacji strach jest bardzo silną emocją.
Ból fizyczny
Depresji mogą towarzyszyć bóle głowy. Migrenowe bóle głowy również mogą się nasilać lub zwiększać częstotliwość w miarę postępu depresji.
Depresja wpływa na życie emocjonalne, społeczne i fizyczne człowieka, powodując zmiany w jego zachowaniu. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj zaburzeń psychicznych. Wiele osób cierpiących na depresję nie wie, co im dolega.
Do innych objawów depresji, które mogą być mylone z innymi schorzeniami, należą:
- palpitacje serca,
- zaparcia,
- nudności,
- uczucie „guzka w gardle”,
- suchość w ustach,
- duszność,
- częstsze oddawanie moczu,
- nieregularność miesiączek.
Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby takie objawy warto zgłosić się do specjalisty, który udzieli profesjonalnej pomocy. Warto wspomnieć, że depresja często towarzyszy m.in. naszym pacjentom z Gdyni, którzy zdecydowali się na terapię uzależnień. Może być ona zarówno przyczyną sięgnięcia po używki, jak i konsekwencją nałogu.