Objawy i skutki lekomanii

Jest środek dnia, a Ty myślisz jednak o zażyciu tabletki nasennej? Zastanawiasz się co by było, gdyby Ci się skończyły? Martwisz się, gdy w domowej apteczce widzisz tylko jedno, ostatnie już opakowanie, a wolisz mieć spory zapas? Być może są to wczesne oznaki uzależnienia od leków nasennych. W takich przypadkach pigułki są obiektem niekontrolowanej obsesji.

Objawy uzależnienia od leków

Tabletki nasenne w wielu przypadkach są kwestią życia i śmierci, a ludzie nierzadko sięgają po tabletki w desperacji. Próbują przekonać samych siebie, że nie ma takiej tabletki, która im zaszkodzi, a tym bardziej spowoduje uzależnienie. Nic bardziej mylnego.

Uzależnienie od leków objawia się szeregiem objawów fizycznych i psychicznych. Często osoby nadużywające tabletek doświadczają uczucia strachu i niepokoju. Osoba uzależniona, która nie zażywa leków, może zacząć cierpieć na bezsenność, utratę napięcia mięśni, brak apetytu lub silne mdłości.

Skutki uzależnienia od leków

Faktem jest, że lekomanię można nazwać nałogiem, jest tak samo niebezpieczna, jak inne uzależnienia. Może uniemożliwić osobie zażywającej leki prowadzenie normalnego życia czy racjonalnego myślenia. Leki stopniowo przejmuje kontrolę nad uzależnionym.

Długotrwałe stosowanie tabletek nasennych przez osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne, takie jak: choroba Parkinsona, udar mózgu i choroba Alzheimera, wiąże się z jeszcze większym ryzykiem. Skutki uzależnienia od leków nasennych są zazwyczaj nieodwracalne, zwłaszcza w przypadku problemów z wątrobą. Bez profesjonalnej pomocy trudno jest pokonać nałóg.

Zauważasz u siebie objawy lekomanii? Gdzie szukać pomocy?

Uzależnienie od leków nasennych można przezwyciężyć z pomocą wykwalifikowanych terapeutów. Leczenie nałogu obejmuje terapię indywidualną i grupową. Najlepszym rozwiązaniem jest pobyt w prywatnym ośrodku terapii uzależnień Skrzydła, którego czas trwania ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem.

➝ Sprawdź naszą ofertę terapii uzależnień dla pacjentów z Torunia

Początek powrotu do zdrowia dla osoby uzależnionej zaczyna się w momencie, gdy osoba ta jest świadoma swoich problemów, rozumie działanie leków nasennych i jest gotowa skutecznie walczyć z tymi problemami, a także wypracować nowe sposoby radzenia sobie z nimi i oprzeć się pokusie dalszego nałogowego zażywania leków nasennych.

Udostępnij: