Jak wytrwać w trzeźwości po odwyku

Osoby, które od lat żyją z nałogiem, powinny zrobić krok w stronę trzeźwości – przyznać się do swojego uzależnienia i wyrazić gotowość do odwyku. Po pobycie w ośrodku leczenia uzależnień i wielkim sukcesie, jakim jest powrót do trzeźwości, należy znaleźć własny sposób na kontynuowanie abstynencji. Wiele osób zaczyna uprawiać sport, odkrywa nowe hobby, a jeszcze inni pomagają osobom uzależnionym, okazując im ogromne wsparcie i dając motywację.

Życie po odwyku

Jednym z wyzwań, przed jakim stają np. nasi pacjenci z Częstochowy po odwyku, jest powrót do życia w trzeźwości. Wyzwanie to jest jednak znacznie większe niż się wydaje. Zmaganie się z nim może być dość trudne, a stresujące sytuacje mogą wywoływać emocje, z którymi pacjent będzie musiał sobie poradzić. Istnieje jednak kilka sposobów na utrzymanie trzeźwości:

  • Należy usunąć z domu wszystkie trunki i przestać dawać osobie po odwyku preteksty do dalszego picia. Jeśli osoba uzależniona będzie (nawet nieświadomie) zachęcana do picia, jej pragnienie powrotu do alkoholizmu stanie się silniejsze.
  • Zrezygnuj z napojów, które smakują jak te z zawartością alkoholu. Ich smak może pobudzać chęć sięgnięcia po trunki alkoholowe.
  • Kupując niektóre produkty np. cukierki czy ciasta należy sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że alkohol nie jest wymieniony jako jeden ze składników.
  • Unikaj miejsc publicznych, w których jest sprzedawany alkohol np. puby, kluby czy też alejki sklepowe z alkoholem. Dla wielu osób, które były uzależnione od alkoholu, widok napojów alkoholowych może negatywnie wpływać na psychikę i wzmagać chęć picia.

Alkoholizm to tak naprawdę trwająca całe życie, przewlekła choroba, na którą nie ma szybkiego ani łatwego sposobu. Nawet jeśli przeżywasz trudne chwile, nie jest jeszcze za późno na szukanie pomocy. Uczciwie przyznaj się sam przed sobą do błędu, a następnie staraj się zachować trzeźwość.

Udostępnij: