Uzależnienie od dopalaczy

Czym są dopalacze?

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które nie są sklasyfikowane jako narkotyki.  Te substancje mają bardzo silne działanie, szybko uzależniają i wywołują wiele skutków ubocznych. Dopalacze są o wiele łatwiej dostępne niż narkotyki dlatego też po dopalacze sięgają coraz młodsze osoby.

Sposoby leczenia uzależnienia od dopalaczy

Aby leczenie było skuteczne, musi być ono dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz do stanu zaawansowania uzależnienia. W przypadku silnego uzależnienia mogą pojawić się różne zaburzenia psychiczne takie jak np.:

  • urojenia i omamy,
  • stany lękowe,
  • stany depresyjne,
  • nadmierne pobudzenie.

Przy takich objawach terapię należy połączyć z detoksem i leczeniem farmaceutycznym. Przy lekkich formach uzależnienia doskonale sprawdzi się leczenie ambulatoryjne. Jest ono wykorzystywane jako terapia uzupełniająca po stacjonarnym pobycie w ośrodku terapii uzależnień.

W Polsce zostały opracowane programy leczenia uzależnienia od dopalaczy. Najczęściej stosuje się metody wykorzystywane przy leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Jest to np:

  • terapia uzależnień (indywidualna i grupowa),
  • model Minnesota,
  • model społeczności terapeutycznej,
  • psychoterapia połączona z farmakologią.

Detoks po dopalaczach

Uzależnienie od dopalaczy sprawia, że organizm domaga się coraz większych dawek przyjmowanych substancji. Osoba uzależniona szybko przestaje odczuwać objawy, które dopalacze wywoływały wcześniej. Taki brak kontroli nad objawami może doprowadzić do przedawkowania i zatrucia substancją psychoaktywną. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału, śpiączki lub nawet śmierci.

Zatrucie dopalaczami wymaga szybkiej reakcji – odtruwania (detoksykacji). Detoks pozwala na uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chory w trakcie leczenia przyjmuje kroplówki. Ważne jest, aby podczas tej wstępnej fazy odwyku, oferowanego m.in. pacjentom z Bydgoszczy, uzupełnić braki witamin oraz soli mineralnych, dzięki temu można złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Zabiegi te wspomagają usuwanie toksyn z organizmu i przywracają równowagę.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia w Ośrodku Terapii Skrzydła?

Ośrodek terapii i leczenia uzależnień Skrzydła zapewnia kompleksową i skuteczną pomoc dla osób uzależnionych. Prowadzimy terapię stacjonarną w naszej placówce w Rzepnicy k/Bytowa.

Nasza kadra to wykwalifikowani specjaliści i instruktorzy terapii uzależnień. Każdy członek naszego zespołu posiada odpowiednie kwalifikacje udokumentowane certyfikatami Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii lub Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Program leczenia powstał dzięki współpracy całego zespołu.

Jeżeli u siebie lub kogoś bliskiego podejrzewasz uzależnienie od dopalaczy, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy profesjonalną i skuteczną pomoc terapeutyczną oraz pełną anonimowość.

Udostępnij: