Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła i złożona, która oddziałuje zarówno na psychikę, ciało, jak i życie społeczne osoby nią dotkniętej. Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga więc wielowymiarowego podejścia w tym psychoterapii, wsparcia środowiskowego, zmiany stylu życia, a wielu przypadkach – również farmakoterapii. Czy istnieje jednak jeden lek, który potrafi raz na zawsze wyleczyć osobę cierpiącą na chorobę alkoholową? Niestety nie. Mimo tego farmakologia ma do zaoferowania coraz więcej.
Leki wspomagające leczenie alkoholizmu
Farmakologia dysponuje w tej kwestii kilkoma grupami leków, z których każdą cechuje nieco inne działanie. Co istotne, ich celem nie jest kompletne wymazanie problemu, lecz dawanie wsparcia w procesie trzeźwienia. Leki te mają zmniejszać głód alkoholowy, osłabiać przyjemność z picia, a z czasem prowadzić do pojawienia się awersji do napojów wyskokowych.
- Disulfiram – to reprezentatywny przykład awersyjnej substancji czynnej. Po spożyciu alkoholu przez osobę przyjmującą lek z disulfiramem dochodzi do gwałtownej reakcji organizmu. Do efektów zaliczają się m.in. ból głowy, kołatanie serca, duszności, potliwość, niepokój, wymioty czy zawroty głowy. Taki mechanizm działania sprawia, że disulfiram skutecznie zniechęca do sięgania po alkohol – świadomość konsekwencji pomaga bowiem utrzymać wysoki poziom motywacji zachowania trzeźwości.
- Akamprozat – ten nowoczesny lek oddziałuje na receptory układu GABA-ergicznego oraz glutaminergicznego. Pomaga utrzymać równowagę układu nerwowego, który działanie jest zwykle zaburzone wskutek długotrwałego spożywania alkoholu. Choć nie redukuje głodu alkoholowego w sposób bezpośredni, poprawia samopoczucie, zmniejszając objawy zespołu abstynencyjnego.
- Naltrekson – preparat ten działa na zasadzie wypierania wydzielających się pod wpływem picia alkoholu endorfin z połączeń z receptorami układu opioidowego w mózgu. W efekcie dochodzi do spadku ochoty na alkohol, zmniejsza się przyjemność z picia czy też motywacja do poszukiwania trunków. Naltrekson oddziałując na układ nagrody w mózgu, sprawia, że picie nie przynosi już aż tak dużej euforii, co prowadzi w praktyce do redukcji ilości i częstotliwości spożywania alkoholu.
Choć farmakologiczne leczenie alkoholizmu znacząco zwiększa szansę na trzeźwienie, nie jest w stanie zastąpić psychoterapii, grup wsparcia oraz pracy nas sobą. Uzależnienie ma bowiem głęboko zakorzenione przyczyny emocjonalne i żadna tabletka nie sprawi, że znikną one z dnia na dzień. Osobom mającym w swoim otoczeniu kogoś zmagającego się z kryzysem alkoholowym proponujemy sprawdzenie nowoczesnej terapii alkoholowej w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień „Skrzydła”. Zapraszamy do kontaktu!