Często sięgasz po alkohol i zadajesz sobie pytanie, czy jesteś już alkoholikiem? Czy cierpisz na chorobę alkoholową? Im wcześniej uświadomisz sobie ten problem, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć leczenie i zwiększyć swoje szanse na sukces. Możesz nauczyć się, jak rozpoznać, że masz problem i znaleźć na niego rozwiązanie.
Ucieczka przed uzależnieniem
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy da się wyznaczyć granicę picia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kiedy ludzie piją coraz więcej, można powiedzieć, że stanowi to problem i może prowadzić do uzależnienia od alkoholu. Jeśli problem narasta ze względu na częstotliwość i ilość wypijanego alkoholu, wtedy można mówić o alkoholizmie.
Co jeśli jestem już alkoholikiem?
Moment, w którym po raz pierwszy przyznajesz, że pijesz za dużo i czujesz, że jest to problem, może być dla ciebie punktem zwrotnym. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia alkoholizmu. Pierwsze stadium choroby może się rozpocząć przy bardzo niewielkiej refleksji. „Czy jedno piwo dziennie to już alkoholizm?”, „Czy kolejny drink będzie oznaczał, że mam problem z alkoholem?”
W naszym ośrodku leczenia uzależnień Skrzydła pracujemy z pacjentami z Gdańska, którzy głęboko tkwią w iluzji i mechanizmach zaprzeczania. Nadal nie chcą przyjąć do wiadomości prawdy o swoim uzależnieniu od substancji, więc próbują zablokować tę rzeczywistość.
Jak można rozpoznać alkoholizm?
Jak ocenić, czy jesteś alkoholikiem? Istnieje wiele objawów. Najczęstszym (i najbardziej oczywistym) z nich jest nadmierne picie.
Alkohol jest w centrum uwagi
Jeśli spędzasz dużo czasu, koncentrując się na ilości alkoholu w swoim napoju, masz wyraźne oznaki uzależnienia od alkoholu. Jeśli czujesz się rozdrażniony, kiedy nie możesz się napić, możesz już być alkoholikiem. Jeśli Twoim codziennym lub cotygodniowym celem jest upicie się do tego stopnia, że tracisz przytomność i „wyładowujesz się”, jest to kolejna oznaka uzależnienia.
Samodzielne picie
Jedną z oznak alkoholizmu jest ukrywanie przed bliskimi faktu, że się pije.
Powszechnym mitem jest przekonanie, że lepiej będzie, jeśli nikomu nie powiem o tym, że pije, wtedy uda się stworzyć pozory, że wszystko jest w porządku. Ten strach, że prawda wyjdzie na jaw często staje się powodem, dla którego zaczyna się jeszcze więcej pić. Jednak faktem jest, że bliskie osoby już wiedzą o problemie z alkoholem.
Objawy somatyczne
Gdy pijesz coraz więcej, twój organizm cierpi na wahania nastroju, złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów oraz uczucie depresji. Po zaprzestaniu picia w organizmie pojawiają się objawy odstawienne.
Jeśli uważasz, że ktoś z Twoich bliskich i/lub Ty sam możesz mieć jakiekolwiek obawy związane z uzależnieniem od alkoholu, zgłoś się do specjalisty w ośrodku leczenia uzależnień Skrzydła. Tylko on może potwierdzić Twoje obawy i/lub wątpliwości. Im wcześniej z nim porozmawiasz, tym szybciej będzie można rozpocząć skuteczną terapię.