Czy piwo może uzależniać?

Alkoholizm to wyniszczająca choroba, która może dotknąć ludzi w każdym wieku i o każdym statusie społecznym. Substancja, która jest winna, czyli oczywiście alkohol, jest oficjalnie zawarta w np. piwie, winie, wódce i innych rodzajach alkoholu. I z pewnością nadmierne przywiązanie do alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Alkohol może stać się codzienną i bardzo szkodliwą częścią życia.

Picie piwa może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób związanych z alkoholem. Ponieważ piwo zawiera alkohol, który często jest przekształcany w toksyny wewnątrz wątroby, a toksyny te nie są wydalane z organizmu. Do chorób związanych z alkoholem należą m. in.:

  • uszkodzenia wątroby,
  • zapalenie trzustki,
  • stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowa choroba wątroby,
  • nowotwory jamy ustnej, gardła, jelita grubego i odbytu.

Osoba, która codziennie regularnie spożywa alkohol (w tym także piwo), stawia się po właściwej stronie progresji w kierunku uzależnienia od alkoholu. Ryzyko zdrowotne wzrasta niemal z każdym kolejnym kuflem piwa.

Uzależnienie od piwa – objawy

Nie każda osoba, która pije piwo kilka razy w tygodniu jest uzależniona, ale im więcej i częściej spożywa piwo, tym większe jest ryzyko pojawienia się nałogu.

Kiedy możemy mówić o uzależnieniu od pisa?

Uzależniony jest ten, kto rozwija w sobie wewnętrzny przymus spożywania piwa. Osoba uzależniona nie umie kontrolować swojego picia, nawet jeśli wydaje jej się, że ma nad nim kontrolę. W rezultacie stopniowo zwiększa się u niej spożycie piwa, a zwłaszcza tolerancja na alkohol, więc zawsze będzie musiała wypić więcej, aby uzyskać równoważny stan upojenia. Życie takiej osoby staje się monotematyczne, polegające na szukaniu okazji do wypicia.

Uzależnienie od piwa – skutki

Oprócz ulegania szkodom fizycznym, które wynikają z uzależnienia, istnieje jeszcze kilka innych problemów. Uzależnienie od alkoholu może wywoływać problemy psychiczne i społeczne. Relacje członków rodziny często ulegają pogorszeniu, gdy pojawiają się problemy z nadużywaniem alkoholu. Choroby zwyrodnieniowe i neurologiczne często są bardziej widoczne u alkoholika. Podobnie, nieopłacalny styl życia może ostatecznie pogorszyć degradację społeczną. A picie w pracy może prowadzić do problemów w miejscu pracy i wśród współpracowników.

Jak wygląda leczenie osoby uzależnionej od piwa?

Metody leczenia uzależnienia od piwa są takie same jak w przypadku innych form alkoholizmu. Osoby uzależnione powinny zacząć leczenie od zgłoszenia się na detoks alkoholowy w celu odtrucia organizmu. Następnie jeśli dany pacjent tego potrzebuje i sytuacja zdrowotna na to pozwala, może on skorzystać z ośrodka leczenia uzależnień. Tam pozostaje pod stałą opieką i jest konsekwentnie leczony, więc pokusa picia jest wyeliminowana. Dodatkowo, ośrodki (takie jak np. Ośrodek Terapii „Skrzydła”) zlokalizowane są w pobliżu natury, co również może mieć ogromne znaczenie w procesie leczenia.

Podsumowanie

Piwo, pomimo jego odurzających właściwości i łatwej dostępności, nie jest szkodliwe w małych ilościach i nie powinno powodować uzależnienia. Ten popularny trunek daje tyle radości z odkrywania jego nowych, pysznych smaków, że czasami można sobie pozwolić na wypicie jednego z nich. Niestety, jeśli będzie ono spożywane często i w dużych ilościach, może przerodzić się w uzależnienie, jednocześnie szkodząc zdrowiu i relacjom interpersonalnym pijącego.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z alkoholem – nie czekaj!

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z pomocy – udzielamy ją wszystkim pacjentom z Włocławka, którzy wymagają terapii alkoholowej.

Zadzwoń pod:

+48 530 333 303

lub napisz na:

kontakt@terapiaskrzydla.pl

Udostępnij: