DDA

Faktem jest, że uzależnienie rodziców od jakichkolwiek substancji może mieć szkodliwy wpływ na życie kolejne pokolenia. Dzieci, które dorastają w domach alkoholików są najbardziej narażone na problemy wychowawcze, nie zawsze potrafią radzić sobie z emocjami, trudniej jest im nawiązywać kontakt z rówieśnikami.

Te problemy prowadzą do braku samoakceptacji, niskiej samooceny, przekonania, że ich złe zachowanie może przyczyniać się do alkoholizmu rodziców.

Wpływ alkoholizmu w rodzinie na dzieci

Dzieci alkoholików narażone są na przewlekły stres. Jest on spowodowany lękiem i niepewnością. Zdarza się, że alkoholicy stają się agresywni, co również destrukcyjnie wpływa na najmłodszych.

Zdarza się, że dzieci alkoholików przybierają rolę „kozła ofiarnego”. Dzieje się tak, gdy widzą siebie jako przyczynę problemów w rodzinie. Na przykład, jeśli ojciec jest nałogowym alkoholikiem, to właśnie dziecko będzie postrzegało siebie jako źródło problemów z alkoholem.

Kim są DDA?

Gdy mówi się o Dorosłych Dzieciach Alkoholików (DDA), ma się na myśli osoby, które dorastały w rodzinach, w których przynajmniej jeden z członków był alkoholikiem. Alkohol w domu zawsze był obecny, co zaburzało prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Życie rodzinne skupiało się głównie na osobie uzależnionej, dzieci żyły w stresie, wstydziły się rodzica-alkoholika, czuły się gorsze od swoich rówieśników.

DDA – schorzenie, które może utrzymywać się przez lata

Ofiary uzależnień rodziców ponoszą konsekwencje tych problemów w życiu dorosłym. Często nie zdają sobie sprawy, że problemy, które mają w dorosłym życiu swój początek mają w dzieciństwie i są wynikiem problematycznych zachowań rodziców.

Ludzie, którzy w dorosłym życiu borykają się z codziennymi problemami, mogą czasem po trudnym okresie odkryć ich rozwiązanie. Proces poszukiwania rozwiązań problemów może prowadzić do powrotu do szczęśliwego dorosłego życia.

Jednym z rozwiązań jest udanie się na terapię przeznaczoną dla DDA. Dzięki spotkaniom indywidualnym i grupowym łatwiej jest zmierzyć się z traumą z dzieciństwa. Dodatkowo udział w terapii grupowej pomaga uświadomić sobie, że DDA to problem, który dotyka wielu osób.

Pamiętaj – są osoby, które mogą (i naprawdę chcą) pomóc! W Ośrodku Skrzydła podczas terapii prowadzonych dla mieszkańców Poznania i innych części kraju stawiamy na zrozumienie oraz pełne wsparcie w każdej sytuacji. Działamy by pomagać!

Jeśli chcesz porozmawiać o swoim problemie – możesz się z nami skontaktować w każdej chwili! Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

Zadzwoń pod:

+48 530 333 303

Lub napisz na:

kontakt@terapiaskrzydla.pl

Udostępnij: